Unit 4 Section 4 : Problems in Context

In this section you can practise your arithmetic skills with a variety of 'real-life' problems.
Try to avoid using a calculator unless you absolutely need to!

Practice Questions
Work out the answers to the question below then click on the button marked Click on this button below to see the correct answer to see whether you are correct.

A taxi driver charges his passengers 1.25 plus 64p per mile.
What is the cost of:
(a) a 10 mile journey?

(b) a 3 mile journey?

 

Exercises

Work out the answers to the questions below and fill in the boxes. Click on the Click this button to see if you are correct button to find out whether you have answered correctly. If you are right then will appear and you should move on to the next question. If appears then your answer is wrong. Click on to clear your original answer and have another go. If you can't work out the right answer then click on Click on this button to see the correct answer to see the answer.

Question 1
Tickets for a school party cost 1.25 each.

Calculate the cost of:
(a) 3 tickets

(b) 14 tickets

Question 2
CDs cost 9 each in a music shop sale.

(a) How many CDs can you buy if you have 48 to spend?
CDs
(b) How much money will you have left over?
change

Question 3
A school buys 30 calculators costing 6.99 each.

What is the total cost of these calculators?

Question 4
A school mathematics department has 300 to spend on new textbooks.
The textbooks cost 7 each.

How many books can be bought?
books

Question 5
Prakesh is paid travelling expenses every time he drives his car for work. He is paid 12 for each journey, plus 14p per mile travelled.

How much is he paid for: (a) a 50 mile journey?

(b) an 82 mile journey?

Question 6
School minibuses each seat 17 pupils.

How many minibuses are needed to transport 110 pupils?
minibuses

Question 7
Joanne buys 3 magazines that cost 1.50, 2.45 and 80p.
She pays for them with a 10 note.

How much change should she get?

Question 8
Ben orders 25 floppy discs for his computer.
The discs cost 40p each and he has to pay 3.25 postage.

How much does he have to pay in total?

Question 9
A farmer packs his free-range eggs into boxes that each contain half a dozen eggs.

One day he collects 119 eggs.
(a) How many boxes can he fill?
boxes
(b) How many eggs does he have left over?
eggs

Question 10
Alison buys 6 tapes that cost 8.99 each.
She pays for them with three 20 notes.

How much change should she get?


You have now completed Unit 4 Section 4
Your overall score for this section is
Correct Answers
You answered questions correctly out of the questions in this section.
Incorrect Answers
There were questions where you used the Tell Me button.
There were questions with wrong answers.
There were questions you didn't attempt.
Since these pages are under development, we find any feedback extremely valuable. Click here to fill out a very short form which allows you make comments about the page, or simply confirm that everything works correctly.
Return to the Y8 Tutorials Menu

Produced by A.J. Reynolds February 2003
>